Prvozabilježena bistrička prezimena
Jedno od najvećih zanimanja mnogih naših suvremenika, jest zanimanje za vlastitim podrijetlom, svojim korijenima odnosno mjestom podrijetla davnih predaka. Neki podatci govore o tomu da je takav interes na drugom mjestu internetskog pretraživana, što znači da je današnjoj populaciji itekako stalo da dođe do izvora, koji će im nešto više reći o prošlosti njihova roda.
Prvenstveno se podrijetlo istražuje po prezimenu, kao imenu roda. No, što se ide dalje u povijest, sve je manje dostupna ta mogućnost, s obzirom da su se prvotno ljudi, osobito na selu, služili isključivo imenima te osobnim ili obiteljskim nadimkom. Prezime im na tadašnjem stupnju razvoja nije bilo niti potrebno. Naravno, prezimena nisu nastajala odjednom i u nekim krajevima trebalo je proći puno vremena da se ustale. Osim spomenute stalnosti, glavne značajke prezimena su i da imaju svoju neizmjenjivost i nasljednost. Ona predstavljaju ne samo nacionalno i zavičajno, već i religijsko i jezično određenje zajednice u kojoj živimo.
U Hrvatskoj su se pojavila relativno vrlo rano, u priobalju već u 12. stoljeću, što nam govori o činjenici da su ih među Slavenima, Hrvati počeli prvi oblikovati i koristiti. Isprva su ih, naravno, koristili samo plemići u gradovima, pogotovo oni koji su sudjelovali u lokalnoj vlasti i koji su htjeli ostvarivati i nasljeđivati povlastice koje su im tada po svojem društvenom položaju pripadale. U 13. i 14. stoljeću plemićka prezimena u dalmatinskim gradovima postaju stalnija i nepromjenjiva.
Ostalom stanovništvu prezimena su nadjenuta od strane crkvene i političke vlasti, koje su ih na taj način mogle lakše nadzirati u izvršavanju različitih obveza prema svojim gospodarima. Šira pojava prezimena u sjeverozapadnoj Hrvatskoj počinje u 15. i 16. stoljeću. Tako i prezimena na području Bistrice[1], što možemo primijetiti u dostupnim dokumentima.
Osobit utjecaj u proširenju prezimena na sve staleže i njihovu stalnost, imale su odluke Tridentskog koncila (1545. – 1563.). Naime, od tada počinje uvođenje matica krštenih, vjenčanih i umrlih, ali i umjesto narodnih, nadijevanje svetačkih imena rođenoj djeci. Dakle, matične knjige počinju se voditi od kraja 16. stoljeća u priobalju, u sjeverozapadnoj Hrvatskoj se počinju voditi od 17. stoljeća, dok se u Slavoniji uvode tek nakon prestanka turske okupacije.[2]
Zakonsku obvezatnost korištenja prezimena vežemo uz Jozefinski patent iz 1780., a koji se odnosio na Češku, Slovačku, Sloveniju i Hrvatsku.
Za razliku od katoličkih zemalja, prezimena se na pravoslavnom istoku (to se ne odnosi na pravoslavce pod ingerencijom zapadnih zemalja) pojavljuju tek krajem 19. stoljeća, kao i bošnjačko-muslimanska prezimena, tj. od kada se u Bosni vode matične knjige. Turska prezimena se pojavljuju tek 1933., u okviru reformi suvremene Turske.
Socioonomastička istraživanja[3] razlikuju nekoliko motiva nastanka prezimena i dijelimo ih u nekoliko skupina i podskupina, s primjerima prvih bistričkih prezimena navedenih u zagradama:
- Nastanak prezimena u kojima se izražava krvno srodstvo između djece i roditelja, što svakako predstavlja najbrojniju skupinu. Ta prezimena u svojoj osnovi imaju narodno ili svetačko ime. Najčešće su pojave prezimena nastala po:
- osobnom očevom imenu – patronimi (Adamić, Blažević, Đurđeković, Fabijanić, Ferenčak, Filipović, Gašparić, Gregurić, Grgić, Ilić, Jambrešić, Jureković, Kuzman, Lacković, Lovrenčić, Pavlović, Petric, Šimunec, Vinković);
- hipokoristiku[4] (Hanžek, Ivanček, Jakopec, Jantolek, Jurgec, Lovričak, Martinec, Štefanek, Tomec);
- osobnom majčinom imenu – metronimi (Jagičić, Jelačić).
- Prezimena koja nastaju na temelju:
- nekih tjelesnih obilježja, koja najčešće upućuju na podrugljivost (Belko, Bradica, Brko, Crnički, Dugić, Fukić, Galoić, Glavač, Kišak, Mustač, Nahod). Dakle, radi se o prezimenima koja su nastala od nadimaka i vrlo rijetko su se pretvarali u prezimena, osim ako se nije radilo o općepoznatim osobama pa su se kasnije kao takvi ustalili.
- podrijetla iz životinjskog svijeta (Čukelj, Čukman, Fišer, Kukec, Kreber, Kunić, Lisec, Maček, Medved, Muhek, Obad, Ptiček, Vrabec, Vuk, Vukes, Škvorc, Žabec);
- podrijetla iz biljnog svijeta (Bukvić, Hren, Kljenec, Kukolja, Hrastović, Rožman, Sviben, Topolovec);
- složenica (Vodopić);
- staleškog položaja (Biškup, Car, Cesar, Hercigonja – od riječi herceg, Kralj, Papić, Vajdić – od riječi vojvoda);
- rodbinskih veza (Babić);
- povezanosti s kakvim predmetima ili tvarima (Bajs, Ciglec, Hižar, Košec, Vagić, Srebak, Srebačić, Vurajić).
- Prezimena koja zovemo etnonimima ili etnicima, a u kojima se osobe povezuju s njihovom:
- nacionalnom pripadnošću (Horvat, Horvatić, Kranjec,);
- zavičajnom pripadnošću (Dolčić, Samoborec, Zagorec);
- osobitostima lokaliteta boravka (Brezovečki, Gorički, Humski, Podgradski, Selski, Stubičan, Završki);
- činjenicom doseljenja (Novački, Novak, Novoselec).
- Nastanak prezimena u kojima se izražava zanimanje davnog pretka i može se reći da su možda najkasnije nastala – u doba podjele rada, pojavom trgovišta u kojima su se mahom zadržavali ondašnji zanatlije (Kamenar, Kovač, Kovačić, Kožuhar, Kuhar, Mesar, Popek, Rihtar, Sudec, Špoljar, Tkalčić, Vrtarić).[5]
Vrlo su zanimljive činjenice pojave prezimena koja upućuju na tursko podrijetlo. Tako je prezime Mahmet u Bistrici zabilježeno prilikom kanonske vizitacije 1695., a prezime Bahmet nešto kasnije u Podgrađu.
Vrela najstarijih bistričkih prezimena datiraju krajem 15. i tijekom cijelog 16. stoljeća. To su u prvom redu Glavnicza in cultello decimarum regestum (Popisi desetina iz desetinskog kotara Glavnica). Radi se o popisima obveznika različitih podavanja (kopuna, vina, žitarica) po različitim mjestima ili selima koja su bila u vlasništvu obitelji Bradač, ali i drugih obitelji.
Drugi izvor odnosi se na Conscriptiones Dicarum (Popis Kraljevskog poreza) sa zapisima iz 1598. Nastao je u vrijeme Dugog rata između Austrije i Turske, koji se vodio od 1592. do 1606., a u svrhu porezne reforme, koja je trebala poslužiti financijskoj potpori obrane od Turaka. Obuhvaća tadašnji reliquie reliquiarum (ostatak ostataka) Hrvatske, tj. Zagrebačku, Varaždinsku i Križevačku županiju. Popisani su svi porezni domovi (cca. 13.500) između dviju rijeka, Kupe i Drave. Popis tih imena i prezimena je u ovom časopisu objavljen prije 10 godina od autora Mladena Pavera, također rodoslovnog istraživača, koja ovim otkrićem više nisu najstarija bistrička zapisana imena i prezimena.[6]
U prvospomenutom vrelu možemo pronaći sljedeća imena i prezimena, od kojih su se neka održala sve do današnjih dana. Znakovito je kako se u popisu iz 1494. vrlo rijetko spominju prezimena, što upućuje na činjenicu da nisu uopće bila važna. Već za dvije godine, 1496. godine spominju se i zanimanja pojedinih kmetova, ali i prva prezimena. Kasnijih godina prezimena se ustaljuju i sve ih je više.
U svrhu lakše prepoznatljivosti s današnjim oblicima prezimena u zagradama su navedena transliterirana prezimena koja se prvi put spominju u ovom tekstu.
Glavnicza in cultello decimarum regestum, 1494.
[KAZ, ACA, fasc. 38, nr. 10, p. 13]
Judicatus Bizt(ri)cza:
Villa Nouaki
Petrus
Jemrihoycz
Lourenecz Banouecz (Banovec- možda s Banovčaka)
Thomas
Brulyza
Mihal
Gal Jureboycz (Jureboić ili kasniji Jureković)
Petrus
Villa Phina
Jantal
Brulek
Bartol
Villa Brezouecz
Math(ias) Vaydycz (Vajdić)
Vrban
Petrus
Stephanus
Benedictus
Philip
Villa Zodomerci
Mihal
Villa Zelnicza
Fabian
Stephanus
Lucas
Gurko
Villa Poduorci
Benedek
Thomas
Villa Podgragye Valentini literati
Valent Buzecz (Buzec)
Jambrek
Cranecz
Villa Tugonicza
Thomas
Jantal
Vrbanus faber
Gurko
Ladislaus
[p. 14]
Villa Rapzauena
Thomas
Petrus
Mihal
Thomas
Laurencius
Jantal
Mikula
Benedek
Nicolaus
Thomas
Benedictus
Clemens
Villa Lesencz
Jacop
Villa Zodomerye
Emericus
Benedictus
Blas
Opidum Bizt(ri)cza
Math(ias)
Blasycz
Gurko
Petrus
Symon
Blas
Marko
Jambreuus
Villa Mateiaseuci
Jendrey
Gregor
Petrus
Math(ias)
Gurg
Ma[r]ko
Glavnicza cultelli decimae, 1496. regestum
[KAZ, ACA, fasc. 38, nr. 11, p. 22]
- Sequitur Bystrycza egregiorum dominorum Sth(eph)ani, Lauren(tii) etc., ffiliorum condam Bradacz
Nouaky
Peter Dyaconicz (Dijakonić ili kasniji Dijaković)
Laurentius carpentarius
Berlycza veznik liber (Brlečica ili Brlečićka)
Gal Jurekovicz (Jureković)
Pina
Antol Paulouicz (Pavlović)
Ffabian Adamicz (Adamić)
Bressouicza
Stephan Gregori
Bertol Vygycz (Vigić)
Mathe Vaydycz
Verban Bressovezky (Brezovečki)
Petrus
Stephan Kossam (Kosam)
Benedik
Philip Mezopusth (Mesopust)
Zodmerczy
Mihal
Juro
Martin Sagmanicz (Sagmanić)
Zelnicza
Fabian
Stephan Vol
Lucas Mithocz (Mitoć – možda kasnije evoluiralo u Mitrečić)
Gurko
Benedik Babin
Antol Mezopusth
Podworczy
Benedik Voyevoda (Vojvoda)
Thomas Nouak (Novak)
Valent zin Lourenecz
Berlobas (Brlobuš)
[p. 23]
Podgradye Valen(tini)
Demiter
Lucas
Benedik
Clemens
Thugonicza
Thomas Fabianicz (Fabijanić)
Antol Gurgekouicz (Đurđeković)
Verban Kovacz (Kovač)
Peter Lourechycz (Lovrečić)
Gurko Voginicz (Voginić ili Vaginić)
Ladislaus (Ladislav – možda evoluiralo u Lacković)
Cranecz (Kranjec)
Nicolaus
Raffayenczy
Thomas Bertolycz (Bertolić ili Bartolić)
Benedik
Peter
Valentin Franchycz (Frančić)
Antal Kunicz (Kunić)
Mikula
Benedik Sagychycz (Sagičić)
Nicolaus Cyglecz (Ciglec)
Kelemen Cozycz (Kožić)
Blas Franchycz
Lauran(cius)
Lesseuczy
Jacob
Blas
Zovodenye desertum.
Oppidum
Mihal Joglagole
Gurgko Sygchycz (Sigčić ili Sagičić)
Peter Log
Simon
Blas Megurycz (Megurić)
[p. 24]
Aathka[!] Colomanicz (Kolomanić)
Ambreus Subek (Šubek)
Ffabian
Imbrek Kovacz
Ambrosius
Vrbanusz
[p. 66]
Decima millii in Bysztrycza:
Raffayenczy
Benedik Jagusycz (Jagušić)
Blas Franthycz (Frantić ili Frančić)
Antol Kvnicz
Lauren(tius)
Benedik Satanicz (Satanić)
Peter Hoyui(r)yvcz[!] (Hojurić)
Valent Franchycz
Lezevchy
Jacob Lesencz
Blaz Sugycz
Thugonicza
Jantol Gurgekouicz
Laczko Degutycz (Degutić)
Verban Kovacz
Gurg Voginicz
Peter Lauren(tii)
Podgradye
Benedik Gregorii
Lucas
Podworczy
Benedik
Thomas
Zelnicza
Lucas
Ffabian
Zodmerczy
Mihal mali
Juro Blasii
Pina
Ffabian
Blas
[Gal][7]Jurekouicz
[p. 67]
Bressouecz
Verban
Benedik
Stephan Gregorii
Peter
Mathey Vaydycz
Oppidum
Malchicz Verban (Malčić)
Gurek
Jambrek Subek
Blas Migurycz
Glavnicza in cultello decimarum regestum, [1501.]
[KAZ, ACA, fasc. 21, nr. 8/3, p. 50]
Sequitur judicatus Biztricensis, super orea.
Villa Nowak
Peter Dyakowych (Dijaković)
Lauren(tius) Zernchewych (Zrnčević)
Relicta Elizabet Galli
Phinya
Jantol Pawlowych
Fabyan Glawachych (Glavačić – danas Glavač)
Brezowycza
Peter Brezowechki
Filip Mezopuzth
Stephan Gregory
Benedik Mezopuzth
Mikula Brezowechki
Math(ias) Waydych
Stephan Kosan
Berlobas frater eiusdem
Zodmerczy
Miklouus Blasewych (Blažević)
Martin Sigmanich (Sigmanić ili Žigmanić)
Mihaly
[p. 51]
Zelnicza
Fabyan
Paulek
Stephan Kraly (Kralj)
Gyurko Rosmanich (Rožmanić)
Podgradye et Podworczy
Dimitar Mosarych (Mosarić ili Možarić)
Benedik Gregory
Tugonicza
Thomas Fabyanchych
Gyurko Roginich (Roginić)
Vorban Kowachy
Peter Lowrenchych (Lovrenčić)
Jantol Gyurgekowych
Gyurko Czohenich (Čohenić)
Raphanowczy
Mikula Cighecz (Cigec)
Bedek Jagychych (Jagičić)
Mikula Bertholych
Lauren(tius) Mikechych (Mikečić)
Vorban
Peter Winczar (Vincar)
Miklouus Kunich
Bedek Fathanich (Fatanić)
Peter Howyryanich (Hovirjanić)
Valent Franchych
Benedic Zagorcz (Zagorc)
[p. 52]
Purgaria et Lesenowczy
Blas Subych (Šubić)
Gordak Kowachych (Kovačić)
Jacob Lesewych Beno (Ležaić)
Ambrosius Keleminchych (Keleminčić ili Kelemenčić)
Fabyan Berthechych (Bertečić ili Brlečić)
Gyurek Syklych (Siklić)
Blas Migurych
Vorban Malchecz
Jambrek Kowach
Simon Veznyk
Mathko, Banowczy
Blas Grisych, Banowczy (Grisić)
Glavnicza in cultello decimae vini regestum, 1544.
[KAZ, ACA, fasc. 38, nr. 14, p. 49]
Judicatus Byzthrycza dominorum Stephani, Gregorii et Johannis Bradacz:
Porcio Gregorii mons Wynszky Werh
liber Peter Ryhthar[8] (Rihtar)
Thomas Kowachych
Vroban[!] Jakusych
Andreas idem
Fabian idem
Peter Nowachych (Novačić)
Mons Zelkowycza
Stephan Subekowych (Šubeković)
Stephan Kamenarych (Kamenarić)
Petrek idem[9]
Andreas Jambrewsewych (Jambrešević ili Jambrešić)
Georgius Grysych, desertum (Grišić)
Georgius Gywrechych (Givrečić)
alter Georgius idem
relicta dova Zroukowychna
Thomek Jagychych
Andreas Klenchych (Klenčić ili Klanjčić)
Andreas Bazych juravit (Bazić ili Bajsić ili Bajs)
liber Georgius Medwedow zeth
Myhal Mythrechych wayda[10] (Mitrečić)
Ilia Mezopwzth
Iwanus Babecz (Babec ili Babić)
relicta Elizabeth Halycza
Myhal Kapecz (Kapec)
Georgius idem[11]
Kelek Brolychych (vjerojatno Brlečić)
Peter Pezych (Pezić)
Georgius Czohyn liber (Cohin)
relicta Jelka Kwsycza
Martin Spryh (Šprih)
Mihal Fokych (Fokić)
Gregwr Rogach (Rogač)
Peter Kamenyar[12] (Kamenjar ili Kamenar)
Stephan Lowrenchych, desertum
Valent Fwderyan, desertum (Fuderjan)
Mihal Kozwlych (Kozulić ili Kožulić)
[p. 50]
Porcio egregii Stephani Bradacz
Gregwr Dedych (Dedić)
Simon Kwnych
relicta Koroschynycza (Korošinićka ili Kurešićka)
Gwrko Swyzthych (Svištić ili Šuštić)
Iwan Kwrych, desertum (Kurić)
Iwan Mwsych (Musić ili Mužić)
Mihal Romychych )Romičić)
Andreas Zymych wayda[13] (Zimić)
Jambrek Emrysych praeco (Emrišić ili Jemrišić)
Valenth Fryschych (Friščić)
Iwan Koswhych
Andreas Skwlchych (Skulčić)
Lowrek Jakwzych (Jakušić)
lib(era) relicta Jelchycza Grysychna
Bedenyk Mestrowych (Meštrović)
Georgius Nowachky (Novački)
Andreas[14] Rokochych (Rokočić)
Petrych Kapelzky (Kapelski)
Iwan Brezowechky
Gwrycza Podgraczky (Podgradski)
Marko Rokochych
liber Mihal[15] Plathwsych ryhthar (Platužić)
Janthol Hwnak, Banowecz (Hunjak)
Math(ias) Horsych (Horšić)
Georgius Kwpych (Kupić)
Andreas Swgarych (Sugarić ili Lugarić)
Peter Kralewachky, desertum (Kraljevački ili Kralj)
Georgius Horwath, desertum (Horvat)
Habazyn Fabian (Habazin)
liber Georgius Pwhal (Puhal)
Mihal Platwsych ryhtar[16]
- 51
Porcio egregii Johannis Bradacz
Jambrek Habianchych (Habijančić)
Martin Bonthak (Bontak ili Buntak)
Thomas Hrepych (Hrepić)
Iwek Czyglecz
Kamenar Mihal juravit
liber Georgius Kowachych
Gregor Kozawych
Jemryh Sekych (Sekić ili Šekić)
Mihal Dogowych (Dogović)
Blas Papych (Papić)
Math(ias) Thelonych (Telonić)
Iwan Glawsych (Glavšić ili Glavač)
Janthol Hrowathych (Hrovatić ili Horvatić)
Math(ias) Hlych (Hlić ili Ilić)
Petrek idem
Blas Kwnych
Mihal Galowych (Galović)
Marko idem ryhtar[17]
Iwan Wagyich (Vagić)
Math(ias) idem
Mihal Nahod (Nahod)
Benchecz Paulowych
Thomas Drowar (Drovar ili Drvar)
Lowrek idem
Petrek Glawach (Glavač)
Pawlek idem
Petryna Kwraych[!] (Kuraić)
Valent idem
Gregor Thwsanecz (Tužanec ili Dužanec)
Iwan Drodrych juravit (Drodrić)
Petrek Brezowechky
[p. 52]
Iwanus Czyglecz
Vroban Kowach
Glavnicza in cultello regestum decimarum, 1545.
[KAZ, ACA, fasc. 38, nr. 15, p. 55]
Judicatus Byzthrycza:
Primo egregii domini Gregorii Bradach porcio incipit
Peter Ryhthar
Thomas Kowach
Werban Jakwsych
Andreas idem
Fabyan idem
Peter Nowachych
Mihal Fwkych (Fukić)
Gregwr Hergenych (Hergenić)
Mons Zelkowycza
Stephan Swbekoych
Stephan Kamenarych
Petrek idem
Andreas Jambrewseych
Geor(gius) Grysych, desertum
Georgius Gwrethych (Guretić ili Đuretić)
alter Geor(gius) idem
relicta dova Zro(v)kowycha
Thomek Jagychych
Andreas Klenchych
Andreas Bazych
liber Geor(gius) Medwedow zeth
Myhal Mythrechych
Ilia Mezopwzth
Iwanus Babecz
relicta Elyzabeth Halycza (Halica ili Halićka)
[p. 56]
Mihal Kapecz
Gwrko[18] idem, ggregati[?]
weznyk[19] Kelek Berlechych
Peter Peezych (Pezić)
Geor(gius) Czohyn, datus domino
relicta Jelka Kwsycha
Martin Spryh
Mathe Janchycheych (Jančičejić)
Porcio egregii Stephani et domine Ilke
Gregwr Dedych
Simon Kwnych
relicta Korwschycza (Korušićka ili Kurešićka)
Gwrko Swyzthych
Iwan Kwrych, desertum
Iwan Mwsych
Myhal Romychych
Andreas Zymecz (Zimec – evoluiralo u Ozimec)
Jambrek Jemrysych (Jemrišić)
Valenth Fryschych
Iwan Koswhych (Kožuhić)
weznik[20] Andreas Skorlych (Škorlić – možda kasnije evoluiralo u Škrlec)
byrys[21] Lowrek Jagwsych
relicta Jelch[ycza] coadwnata
Benedyk Mestrowych
Gwrko Nowachky
Andreas Rokochych
Petrycz Kapelzky
banowecz[22] Iwan Brezowechky
Gwrycza Podgradzky
Marko Rokochych
[p. 57]
Fabyan Habazyn
ryhthar[23] Myklows Plathwsych
Janthol Hwnyak
Math(ias) Jorsych (Joršić)
Gwrko Kwnych
Andreas Swgharych suspensus (Šugarić)
Peter Kralewachky, desertum
Geor(gius) Horwath, desertum
liber praedialis[24] Geor(gius) Perlych (Perlić – kasnije evoluiralo u Prlić)
praedialis[25] Wyd Zwerlych (Zverlić)
Porcio egregii Johannis Bradach
Jambrek Fabyanchych
Martin Bonthak
liber praedialis[26] Thomas Hrepych
Iwek Czyglecz
Mihal Kamenar
Gwrko Kowachych
Gregwr Kahawych (Kahavić ili Kuhavić)
relicta Jarsola Sekych
Myhal Dogowych
Blas Papych
Math(ias) Thelonych
Mayoryz, Iwan Glawesych
Marko idem[27]
Janthol Horwathych
weznyk[28] Math(ias) Hlych
Petrek idem
Blas Kwnych
[p. 58]
Myhal Galowych
Marko idem
datus […][29] Iwan Wagych
Math(ias) idem
Mihal Nahod
Benczek Pawloych
Thomas Drowar
Lowrek idem
Petrek Glawach
Pawlek idem
Peter Woraych
Valen(th) idem
Gregwr Thwsanecz
Iwan Drodrych
Petrek Brezowechky
praedialis[30] Iwanus Czyglecz
Verban Kowach
Wokow desertum
Valen(th) Oderyan, desertum (Oderian ili Odorian)
Glavnicza in cultello decimarum regestum, 1546.
[KAZ, ACA, fasc. 38, nr. 16, p. 59]
Judicatus Byzthrycze dominorum Bradach:
Porcio egregii domini Gregorii Bradach: mons Zelkowechki
Verban Korenhwczi (Korenhuci)
Gregor(ius) Swbekoych
Stephanus Kamenar
Petrekh idem
Andreas Jambrewseych
Gwrgekh Gywretych
Gwrko ztary idem
Mykwla Pohewech
weznik Peter Czyglecz
Stephanus Lowrenchych
Mons Prekoppa
relicta Pawloycza
Andreas Klenchych
Andreas Bayzych
Mons Lypcha et Hom
Gwrko Medwed
Andreas Skerlecz
Gywrekh Kapchych (Kapčić)
Myhal Mytrechych
Martinus Spryh
Ilia Mezopwzth
banowecz Iwan Kwsych
[p. 60]
Joannes Babecz
Elena Holeycza
Gaspar Czetinich (Cetinić)
Myhal Kapecz
ryhtardus Peter Pezych et banowecz
Mons Obrees
Mateyko Janchycheych
Mons Wynzky Werh
Thomas Kowach
Verban Jakwsych
Andreas idem
Fabianus idem
Vrbekh Hohwych (Hohuić ili Hoić)
Mihal Fwkych
[p. 61]
Porcio egregii domini Johannis Bradach: mons Zelkowechki
Mihal Kamenar
Gwrko Kowachych
Gregorius Kwhawych
weznikh[31] Thomekh Jaghychych
relicta Ursula Sekycza
Mons Prekopa
Verban Kowach
Blas Papych
Mihal Dwgoych
Jantol Horwatych
Mons Lypcha et Hom
ryhtar[32] Marko Grysich ryhtardus
weznik Andreas Skerlecz weznykh[33]
Mihal Galoych
Math(ias) Habwzyn (Habuzin ili Habazin)
Iwan Waydich
Math(ias) idem
Gwrko Laczkoych (Lacković)
Mihal Nahod
Marko Galoych
Tomas Derwar
Lowrekh idem
Jwraj Gherbozych (Gerbozić)
Benchecz Pawloych
Jwraj Horwath
Pawlekh Glawach
Peter Vraych (Vuraić)
banowecz[34] Andreas Kwresich (Kurešić)
[p. 62]
Mons Obres et Wynsky Werh
Grego(rius) Thwsanecz
Jambrekh Habyanchych
Martinus Boothaakh (vjerojatno Buntak)
Myklecz Kwnych ryhtardus[35]
Porcio domine Ilke relicte et St(e)p(ha)ni, Nicolai filiorum S(teh)h(ani): mons Zelkowechki
Jantol Hwhnyakh (Hunjak)
Simon Kwnych
relicta Korwschycha
Iwan Zwyschych (Svištić ili Šuštić)
Math(ias) Jorsych
Mihal Komeekh (Komek)
Mons Prekopa et Lypcha
Jambrekh Jemrysich
Iwan Kozwlich
Lowrekh idem
Valen(th) Frysko (vjerojatno Friščić)
Valen(th) Koos (Kos)
Benedikh Mestroych
Gywrekh Nowachki
Andreas Rokochych
banowecz[36] Iwan Brezowachki
Fabianus Habazyn
Mons Obrees et Wynzki
Marko Rokochych
Simon Obad (Obad)
Gregorius Dedych
ryhtardus[37] Myklecz Kwnych ryhtardus
weznykh[38] Andreas Skerlecz weznykh
Glavnicza cultelli decimarum regestum, valde attritum, [1548.-1558.]
[KAZ, ACA, fasc. 21, nr. 8/2, p. 48]
Judicatus Byzthrycza dominorum Emerici, Grego(rii) et Johannis Bradach:
Mons Wynzky Werh
Thomas Kowachych
Verban Jakwsich
Andreas idem
Fabianus idem
Peter Nowachych
Martin Bwntakh (Buntak)
Mihal Fwkych
Gregorius Rogach
Thomas Wepygh (vjerojatno Hrepić)
St(e)p(h)anus Swbekoych
St(e)p(h)anus Kamenar
Petrus idem
Mihal idem
Geo(rgius) Jwretych
Andreas Pyzdinich (Pizdinić)
alter Geo(rgius) Jwretych
relicta Dora Zrwchowycha
Joannes Czyglecz
alter Joannes idem
Geo(rgius) Kowachych
Gregorius Kazaych (Kazaić)
Thomas Jagsychych wayda (Jagušić)
Emericus Sekych
St(e)p(ha)nus Lowrenchych
Peter Hlysch (Hliš ili Hlišić ili Ilić)
Blasius Papych
Mihal Dwgoych wayda
Blasius Kwnych
Andreas Klenchych
Math(ias) Hlysch
Valen(tinus) Hoderyan (vjerojatno Odorian)
Math(ias) Thorlinich (Torlinić)
Andreas Bayzych
pastor Joannes Glansych (vjerojatno Glavšić)
[p. 49]
Verban Kowach
Georgius Medwed portacius
Andreas Kralew chlowekh
Mihal Galowych
Marko ryhtar domini Joannis
Math(ias) Waydich
Ilia Mezopwzth
Mihal Nahod
Benedictus Pawlowych
Martinus Spyrych (Špirić ili Šprih)
liber Mihal Metrechych (vjerojatno Mitrečić)
Joannes Faber
Thomas Drwar
Lauren(tius) idem
relicta Elizabeth Halicza
Petrekh Glawachych
Paulus idem
Georgius Kapecz
Mihalekh Kapchecz (Kapčec ili Kapčić)
Kelekh Berlechych
Mihal Bozwlekh (Božulek)
liber Petrus Brezowechki
Georgius Swlekowych (Šuleković ili Šubeković)
liber Georgius Chohyn
Petrus Pryzich (Prižić)
Joannes Dwdrich (Dudrić)
Gregorius Dwsanacz (Dužanec)
Petrus Wraych (Vuraić)
Marcus Rokochych
Andreas Rwglich (Ruglić)
Joannes Kwsegh sartor (Kušeg)
Porcio egregii domini Emerici Bradach
Platwsich ryhtar
Gregorius Dedych
Antonius Hwnakh banowecz
Simon Kwnych
[p. 50]
Mihal Koczyan (Kocijan)
Joannes Mwsych
Joannes Kwnecz (Kunec)
Geor(gius) Swyztych (Svištić ili Šuštić)
Math(ias) Horsych
Andreas Zymich wayda
Myhal Remykh (Remik)
Ambrosius Emryhohich
Georgius Kwnych
Valen(tinus) Pryschych (vjerojatno Friščić)
Joannes Koswtych
relicta Jakwsycza
relicta Jelechycza (Jelečica ili Jelečićka)
Andreas Swgarych pastor
Petrus Kralewachki
Andreas Rokochych
Benedictus Mestroych
Georgius Nowachki
Georgius Horwath
Joannes Brezowachki
Habazyn
liber Georgius Perhal (Perhal)
Glavnicza cultelli decimarum regestum 1549.
[KAZ, ACA, fasc. 38, nr. 17, p. 61]
Registrum dicacionis vini in Byztrycza
Mons Homzky Vinzki
Thomas Odoryan
Verban Jakussych
Andreas idem
Fabyan idem
Mihal Firkych
Gregor Mykech (Mikeč)
Martin Bonthak
Pawel Klychek (Kliček)
Mons Pchelzky
Anthol Hwhnak
Simon civis
St(ep)han Swbekoych
Joanhes Therzebah (Terzebah)
St(ep)hanus Kamenar
Peter idem
Georgius Jarech (Jarec)
Lowrench idem
August Zerkoych (Zerkoić)
Michael Kamenar
Andreas Pyzdych
Joannes Mwsko (Musko)
[ryh]tar Georgius Sinisthych (Siništić – vjerojatno Svištić ili Šuštić)
Georgius Kowachych
Gregorius Chehaych (Čehaić)
Stephanus Pwxar (Puksar ili Puškar)
Mathe Vrsych (Vršić ili Uršić)
M[ich]ael Romych (Romić)
[p. 62]
Mons Pryekopa
Blasius Papych
Anthonius Horwathin (Horvatin)
Andreas Klenchych
Ambrosius Zwezdych (Zvezdić)
Mons Zwra
Joannes Koswz (vjerojatno Košec)
Lowrench Yakusych
Valent Frysko
Andreas Bayzych
Verban Cherwarych (Červarić)
Georgius[39] Galoych
deserta[40] Math(ias) Habazyn
Georgius Kapech
Myhal idem[41]
Elias Mezopuzt
Mathe Waydych
Joannes idem
Peter Plathwzych
Geor(gius) Nowak
Geor(gius)[42] Mestroych
Iwanws Babecz[43]
Iwanus Kwzych (Kušić)
Michael Nahod
ryhtar[44] Andreas Rochanych[45] (Ročanić ili Rokanić)
Benedik Pawloych
deserta[46] Peter Perzlech (vjerojatno Perlić)
Paulus Glawachych
Peter idem
Kelemyn Berlychych
Ambrosius Habazyn
[p. 63]
Mons Obrez
Georgius Lahoych (Lahoić)
Peter Zwrdych (Surdić)
Gregur Dwzanech (Dužanec)
Mathe Janchych (Jančić)
Glavnicza in cultello decimarum regestum 1559.
[KAZ, ACA, fasc. 38, nr. 21, p. 59]
Byzthrycza dominorum Stephani et Joannis Bradach:
Porcio egregii domini Stephani Bradach
Ilya Myezak (Mezak)
Paulus Klychek
Benedictus Myezak
Johannes Grocz (Groš)
Martin Plathusych
Jambrek Habazyn
Stephanus Mwsych
relicta Bologoycza
Zelkwoycza
Janthol Hohnyak
Jwrycza Pwrgarzky, Banowchyo datus[47] (Pugarski)
Simon Peheny (Pehenj)
Iwan Swyzthych
Simon Jagychych
Mihal Krak, desertum (Krak)
Martin Romyk (Romik)
Andreas Zymecz
Peter Czyglecz
Pryekopa
Geor(gius) Jemryschych
Simonecz Pryekopzky (Prekopski)
Peter Mylychko (Milički)
Hom
Iwan Kwoswh
Nico(laus) Jakwzych
Peter Jelhych (Jelić)
Lauren(tius) Jakwzych
Geor(gius) Gwrak (Đurak ili Đurek)
Gregorius Grozdek (Grozdek)
Iwanek Skerlecz
Andreas idem
[p. 60]
[Francz] Laczkoych[48]
Geor(gius) Plathwsych
Peter Kowachych
Obres
Lauren(tius) Podgradzky
Nico(laus) Marwsych (Marušić)
Geor(gius) Habazyn
Andreas Janchekoych (Jančeković)
Iwan Brezowechki
Paulus Kwresych
Simon Obad
Peter Mesthrwoych
relicta Nowachka
Porcio egregii domini Joannis Bradach
Matth(ias) Knezych liber (Knezić)
Petrych Horwath
Geor(gius) Laczkoych
Verban Jakwzych
Zelkwoycza
Thomas Repych
Geor(gius) Kowachych
Iwan Czyglecz
Iwan Swyzthych
Benedictus Kamenar
Prekopa
Peter Glyschych
Mihal Dwgoych byrych
Valent idem
Petrus Galoych claviger
Peter Papych
Gregorius Horwathych
Iwan Glawsych
Johannes Mylos liber (Miloš)
[p. 61]
Andras Kwnych
Mihal Hlysch
Hom
Verban Kowach
Mihal Galoych
Gregorius Nowachych
Matth(ias) Phylecz lakws (Filec)
Georgius Habazyn
Iwan Waydych
Matth(ias) idem
Georgius Plathwsych
Janthol Laczkoych
Andreas Hoycz (Hoić)
Mihal Nahod
Peter Pawloych
Valent Derwar
Lauren(tius) idem
Mihal Kranych
Petrus Kralewechky lacus
Peter Glawach
Banowschak
Valent Woraych
Iwan Mihowylecz (Mihojlec)
Gregorius Thompych portarius (Tompić)
Mihal Kwnsych banowcz (Kunšić)
Lucas Brezowechky
Georgius Laczkoych
Gregorius Dwsanecz
Petrus Woraych (Vuraić)
Porcio puelle egregii condam Gregorii Bradach
Gregorius Mychek (Mihek)
Peter Fwkych
Peter Nowachych
[p. 62]
Fabian Jakwsych
Andreas idem
Thomas Kowach
Stephanus Swbek
Marko Sarko portarius (Sarko ili Šarko)
Georgius Gorychky (Gorički)
Iwan Gwrethych
Nico(laus) Knezych
Lawren(tius) Kamenar
Peter idem
Iwan Swlaych (Sulaić ili Šulaić)
Thomas Oderyam
Simon Jagychych
Thomek idem
relicta Margetha
Pryekopa
Peter Hlyschych (Hlišić)
Andreas Klenyecz byrus
Petrek Mylychko
Hom
Kelek Bayzych hospes
Georgius Klochycza clawyger
Georgius Brozych (Brozić)
Mihal Mythrechych
Ilya Mezopuzth banowecz
Iwan Kwsych liber
Georgius Kapecz
Lawren(tius) Berlechych
Banschycza
Petrus Pezych
Marko Czwhyn datus domino (Cohin)
Valent Woraych
- Regestum decimarum in bonis Zomszedwar, puta tritici, siliginis et ordei vinique cultelli Glawnycza. Ibidem decimator magister Blasius Gwrak de Chasma
[KAZ, ACA, fasc. 21, nr. 2, p. 93]
Decime vini in bonis Byztrycza:
Mons Obres
Simon Kwrssych (Kurešić)
Blas idem
Benko Babych
Iwan Laczkowych (Lacković)
Thomek Dwsanecz hospes
Pars relicta Thomazowych
Andreas Fylacz (Filac ili Filec)
Martin Wranych (Vranić)
Pauel Horwath
Caspar Pezych hospes
Twmpych porkulab
Marko Perlych
Iwan Wochko liber (Vočko ili Vučko)
Nico(laus) Chohyn
Mons Pywnycze Bradach
Blas Brehomechky (Brehomečki ili Brezovečki)
Jurek Habanhych (Habanić ili Habijančić)
Myhal Glawach
Peter Tharthowych (Tartović)
Martin Pylecz liber (vjerojatno Filec)
Martin Woraych
Relicta Ursula
Peter Podgradzky
Marko Chohyn
Mons Winzky eiusdem
Jambrek Habazyn
Math(ias) Pothwssych (vjerojatno Platužić)
relicta Bara
Andreas Mehak (Mehak ili Mihek)
[…] Grabar
[p. 94]
Pars Thomazowych
Andreas Nowachych
Iwan Thlacher (Tlačer)
Iwan Harom (Harom)
Peter Fwkych
Pars d(omini) Kasthellanffy
Peter Jakwssych
Matej Vwlak (Vulak)
relicta Margareta
Pars Berzay
Peter Chyglych (Ciglić)
Iwan Jakwssych
Mons Zelkowycza
domini Bradach
relicta Ursa
relicta Martha
Simon Bradycza (Bradica)
Stephanus Symyschych (Simišić ili Šimišić)
relicta Wodopyechka (Vodopićka)
Pars Tomazowych
Gywrko Symychych (Simičić ili Šimičić)
Blas Jagwchych (Jagečić ili Jagušić)
Stephanus Symyschych
relicta Marga
Simunych dardycza
Stephanus Okrak (Okrak)
Stephanus Wodopych (Vodopić)
Pars domini Berzay
Stephanus Kowachych
Gregur Jerssek (Jeržek)
Mattya Wedryna (Vedrina)
[p. 95]
Prekop Bradach
Iwan Mylyzky (Milički)
Pars d(omini) Castellanffy
Andreas Kwnych
Grgwr Glawssych
Peter Papych
Pars Tomazowych
Gywrk Wedryna
Pars Berzay
Lowrek Kowach
Idem provisor
Mons Lwbcha ad pa[r]te(m) relicte d(omine)Bradachycze
Grgwr Skwthych hospes (Skutić ili Škutić)
Peter Pyssych (Pišić)
relicta Luczya
Berzay
Iwan Werzky (Verski)
Hum domine Bradachycze
Imrek[49] Mestroych
Thomas Kerlych (Kerlić)
Andreas Laczkowych
D(omini) Tomazowych
Peter Mythrychych
Marko idem
Iwan Kwssych
D(omi)ni Kastelanffy
Iwan Pawlowych
Martin Nahod
Matey Galowych
Domini Berzay
Grgwr Kwzmych (Kuzmić)
Martin Waydych
[1] Dobronić Lejla: „Po starom Moravču“, Povijesni muzej Hrvatske, Zagreb, 1979., str. 45. Promjena naziva mjesta Bistrica u Marija Bistrica dogodilo se 1731. zbog sve većeg značenja mjesta kao marijanskog svetišta pa je i dotadašnja crkva Sv. Petra i Pavla posvećena Majci Božjoj Snježnoj.
[2] Igor Karaman: „Zbirka matičnih knjiga Državnog arhiva u Zagrebu“, Arhivist, VI, svezak 2, Beograd, 1956., str. 28-34.
[3] Socioonomastika je znanstvena disciplina koja se bavi utvrđivanjem motiva nastanka prezimena.
[4] Hipokoristik je izvedenica nekog imena ili skraćeno ime
[5] Više o tomu vidi u Šimunović Petar: Hrvatska prezimena: podrijetlo, značenje, rasprostranjenost, Zagreb, Golden marketing, 1995.
[6] Mladen Paver: Najstarija bistrička prezimena, Hrvatsko zagorje, broj 2, Krapina, prosinac 2003., godina IX, str. 79 – 81.
[7] Izblijedjeli i nečitak tekst
[8] Naknadno dopisano
[9] Naknadno dopisano
[10] Iznad retka prectana nejasna riječ, možda: Gwru
[11] Naknadno dopisano
[12] Precrtan redak
[13] Precrtana riječ
[14] Napisano iznad precrtanog Jendrey
[15] Naknadno dopisano
[16] Precrtan cijeli redak
[17] Naknadno dopisano
[18] Precrtana riječ
[19] Naknadno dopisano
[20] Naknadno dopisano
[21] Naknadno dopisano
[22] Naknadno dopisano
[23] Naknadno dopisano
[24] Naknadno dopisano: lib. pdl.
[25] Naknadno dopisano
[26] Naknadno dopisano: lib. pdl.
[27] Precrtan redak
[28] Naknadno dopisano
[29] Naknadno dopisane dvije riječi, od kojih je druga nečitka.
[30] Naknadno dopisano
[31] Naknadno dopisano
[32] Naknadno dopisano na rubnici.
[33] Precrtan redak
[34] Naknadno dopisano
[35] Precrtan redak
[36] Naknadno dopisano
[37] Naknadno dopisano
[38] Naknadno dopisano
[39] Ispred je dopisano: Mihal
[40] Naknadno dopisano
[41] Dopisan je u međuredku
[42] Ispred je dopisano: Benedik
[43] Dopisan je u međuredku
[44] Naknadno dopisano
[45] U međuredku je dopisano: Roykezych ili nešto slično
[46] Naknadno dopisano
[47] Naknadno dopisano: Banowchyo datus
[48] Precrtan redak
[49] Ili: Jwrek